Dlaczego Będzin

Będzin jest miastem atrakcyjnym inwestycyjnie, którego historia od wielu dziesięcioleci nierozerwalnie łączy się z gospodarką i przemysłem. Liczące prawie 60 tysięcy mieszkańców miasto o pow. całkowitej 37,5 km² może pochwalić się rosnącą liczbą ludności (wzrost 0,65% w ciągu ostatnich 5 lat). W wieku produkcyjnym w 2011 znajdowało się 64,6 procent całej populacji miasta, wśród której 7,9 procenta było zarejestrowanych jako bezrobotni.

Możliwości i warunki rozwoju miasta wynikają w dużym stopniu z położenia geograficznego, tempa przemian rynkowych i utrwalania nowego profilu gospodarczego. Do atutów miasta należy położenie we wschodniej części województwa śląskiego na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP) i konurbacji katowickiej (ponad 3,5 mln mieszkańców) stanowiących duży oraz bogaty rynek zbytu dla lokalnych producentów.

Miasto charakteryzuje się niezwykle korzystnym położeniem względem głównych szlaków transportowych (drogowych i kolejowych) oraz międzynarodowego portu lotniczego Katowice – Pyrzowice, a także największego węzła komunikacyjnego w Polsce, jaki tworzy stolica województwa śląskiego razem z pozostałymi miastami Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Najważniejszymi ciągami komunikacji kołowej, wiodącymi przez obszar Będzina są droga krajowa nr 86 (Katowice – Warszawa) oraz droga krajowa nr 94 (Zgorzelec – Legnica – Wrocław – Opole – Bytom – Będzin – Sosnowiec – Dąbrowa Górnicza – Olkusz – Kraków), stanowiąca alternatywny szlak transportowy dla autostrady A4. Ponadto przez teren miasta przebiega droga wojewódzka nr 910, łącząca Będzin z Dąbrową Górniczą. Należy zaznaczyć, iż droga krajowa nr 86 w miejscowości Wojkowice Kościelne łączy się z drogą krajową nr 1, która biegnie od granicy państwa z Republiką Czeską (w Cieszynie) przez Bielsko-Białą, Tychy, Dąbrowę Górniczą, Częstochowę, do Łodzi, a następnie Gdańska.

Głównym szlakiem komunikacji kolejowej, przebiegającym przez teren Będzina, jest linia kolejowa nr 1, łącząca Katowice z Warszawą przez Częstochowę, Piotrków Trybunalski oraz Skierniewice. Na trasie tego ciągu transportowego, w graniach miasta zlokalizowane są dwie stacje kolejowe (Będzin Miasto, Będzin), a także jeden kolejowy przystanek osobowy (Będzin Ksawera). Ponadto przez obszar Będzina przebiega linia kolejowa nr 183, łącząca Dąbrowę Górniczą z Brzezinami Śląskimi.

Miasto położone jest w odległości około 20 km od międzynarodowego portu lotniczego Katowice – Pyrzowice, który pod względem natężenia ruchu pasażerskiego zajmuje 3 miejsce wśród 11 polskich lotnisk komunikacyjnych, za Warszawą – Okęciem oraz Krakowem – Balicami.

W gospodarce miasta dominują mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Według danych pozyskanych z Urzędu Statystycznego liczba podmiotów gospodarczych funkcjonujących na terenie miasta Będzina wynosi 6 792 (2016 rok), z których ponad 98% zalicza się do sektora MSP.

Jednym z podstawowych czynników wpływających na poziom życia ludności jest infrastruktura społeczna, a więc instytucje świadczące usługi dla ludności w zakresie oświaty i wychowania, ochrony zdrowia i opieki społecznej, kultury i sztuki oraz turystyki i rekreacji.

Będzin posiada dobrze rozwiniętą bazę dydaktyczno-oświatową wszystkich szczebli, za wyjątkiem szkolnictwa wyższego.

Dlaczego Będzin? Ponieważ inwestycja w Będzinie się opłaca.

Zapraszamy do Będzina!

Ta strona używa pliku COOKIE z zapisanym identyfikatorem sesji użytkownika w celu optymalizacji i zliczania odwiedzin. W przypadku skorzystania z formularza kontaktowego tworzony jest tymczasowy plik COOKIE, który zabezpiecza formularz przed wielokrotnym wysłaniem wiadomości. Żadne wrażliwe dane nie są zbierane. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu.

Zamknij [X]