O mieście

Będzin leży we wschodniej części województwa śląskiego, nad rzeką Czarna Przemsza, na Wyżynie Śląskiej. Jest miastem powiatowym o bogatej historii. Należy do najstarszych miast Małopolski i województwa śląskiego. Pełni rolę ośrodka handlowego, gospodarczego (przemysł, energetyka), administracyjnego i kulturalnego Zagłębia Dąbrowskiego. Obecnie w Będzinie na obszarze 37 km² mieszka około 60 tys. osób.

Do najważniejszych zabytków, które przyciągają do Będzina turystów, należy średniowieczny zamek piastowski, barokowo-klasycystyczny Pałac Mieroszewskich z 1702 roku, kościół pw. św. Trójcy czy kościół św. Doroty z XVII wieku położony na najważniejszym w okolicy wzniesieniu – Górze Świętej Doroty (382 m n.p.m.).

Zamek, położony malowniczo na wzgórzu nad Czarną Przemszą na Szlaku Orlich Gniazd, jest symbolem Będzina. To tutaj kierują pierwsze kroki wszyscy odwiedzający miasto, aby z okrągłej baszty podziwiać wspaniałą panoramę Zagłębia. Na dziedzińcu zamku znajduje się karczma, a w jego wnętrzu Muzeum Zagłębia z bogatą kolekcją dóbr kultury oraz materiałów dokumentujących historię regionu.

Na liście będzińskich atrakcji turystycznych znajdują się również nowo odrestaurowane, unikalne mury miejskie. Odbudowano je zgodnie z ich średniowiecznym przebiegiem, z kamienia o charakterystyce zbliżonej do materiałów pierwotnie użytych do ich postawienia. Mają ponad 170 metrów długości. W ramach rewaloryzacji wzgórza zamkowego, nowego, atrakcyjnego wyglądu nabrało otoczenie będzińskiego zamku. Podziemia będzińskie również przechodzą metamorfozę, a utworzone strefy ekspozycyjno-wystawiennicze zostaną wkrótce udostępnione do zwiedzania.

Jednakże Będzin to nie tylko miejsce o wyjątkowych walorach historycznych. To także ciekawe miejsce wypoczynku dla ludzi aktywnych, kochających sport oraz piesze wędrówki. Wzgórze Świętej Doroty, zabytkowy park przy Pałacu Mieroszewskich czy urokliwe zakątki na szlaku Via Regia są wymarzonym miejscem do spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Ważne miejsce na mapie miasta zajmują zabytki żydowskie. Zachowane malowidła ścienne można zobaczyć w Domu Modlitwy w Bramie Cukermana oraz w Domu Modlitwy Mizrachi, z salą tylko dla mężczyzn. Natomiast na zachodnim zboczu wzgórza zamkowego znajduje się cmentarz żydowski, którego początki sięgają 1831 roku.

Królewskie miasto z dumą prezentuje również swój dorobek kulturalny. Przez cały rok rzesze miłośników sztuki przyciąga Teatr Dzieci Zagłębia, założony przez Jana Dormana, sławnego w świecie reżysera, animatora i menadżera, liczne imprezy i wydarzenia artystyczne takie jak Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek, Będzińska Biesiada Smaków czy też Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła.

W ostatnim czasie krajobraz Będzina wzbogacił się o nowe miejsca do aktywnego spędzania czasu wolnego, takie jak Strefa Aktywności Rodzinnej z siłownią pod gołym niebem, miasteczkiem ruchu drogowego, boiskami do piłki siatkowej i lodowiskiem. Powstał także nowoczesny i bezpieczny skatepark dla miłośników sportów ekstremalnych. W mieście organizowane są również liczne imprezy sportowe i plenerowe. W Będzinie miały miejsce takie wydarzenia sportowe jak Tour de Pologne, Strefa Kibica podczas EURO 2012 czy Super Puchar Polski Strong Man. Co roku mieszkańcy miasta mogą również wziąć udział w miejskich imprezach plenerowych m.in. Dniu Dziecka, Dniach Będzina, dyskotece pod gołym niebem czy też Będzińskich Mikołajkach oraz Sylwestrze.

Hasło promocyjne miasta „Będzin górą!” znajduje odzwierciedlenie we wszystkich podejmowanych działaniach i realizowanych inwestycjach. Dlatego też warto odwiedzić Będzin. Poprzez swą różnorodność miasto zaspokoi najbardziej wybredne gusta. Turyści mogą rozsmakować się w bogatej historii, miłośnicy przyrody spędzić czas na łonie natury, a sportowcy realizować swoje pasje.

Zapraszamy do Będzina!

Ta strona używa pliku COOKIE z zapisanym identyfikatorem sesji użytkownika w celu optymalizacji i zliczania odwiedzin. W przypadku skorzystania z formularza kontaktowego tworzony jest tymczasowy plik COOKIE, który zabezpiecza formularz przed wielokrotnym wysłaniem wiadomości. Żadne wrażliwe dane nie są zbierane. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu.

Zamknij [X]